valtickavina.cz

Vinařství Procházka Valtice vzniklo v roce 2000, ale již dlouho předtím předcházelo tomuto vzniku dlouhé období, ve kterém se vytvářel vztah lidí, kteří toto vinařství založili.

V roce 1959 začal Jan Procházka, otec dnešního majitele vinařství Petra Procházky, vyrábět v malém množství víno jen v několika odrůdách. Toto množství se pohybovalo od 500 l až do 1000 l roční produkce. V sortimentu odrůd se objevovaly klasické odrůdy jako např. Müller-Thurgau, Veltlínské zelené, Veltlínské červené rané, Sauvignon, Ryzlink rýnský i vlašský, taktéž Svatovavřinecké a Frankovka. Dnes již vinařství produkuje i odrůdy méně známé, jako: Kerner, Děvín, Faberrebe a další. Jan Procházka pracoval jako sklepmistr místního školního statku ve sklepě K Venerii a přitom se zabýval výrobou vína pro své přátele a známé z širokého okolí. Plocha vinic nerostla, protože pro soukromé podnikání nebyly podmínky. Nicméně hospodařil na 0,7 ha vinic. Po roce 1989 se začal o vinařství zajímat i jeho syn Petr Procházka, který od tohoto roku nabýval zkušenosti s hospodařením, výrobou a prodejem vína. V roce 1999 již založil vinařství a k dnešnímu dni hospodaří na rozloze 45 ha vinic. Tyto vinice se nacházejí v malebném údolí při rakouských hranicích a v okolí města Valtice.

Ve Valticích mají vinice dlouhou historii. Již od roku 1848 to byly vinice velkostatku Lichtenštejnského, kdy tyto vinice měly rozlohu 28,63 ha.

Dnešní vinice Vinařství Petr Procházka mají odrůdovou skladbu moderní i se staršími výsadbami. Roční produkce vína z našich vinic se pohybuje kolem 350 000 ks lahví.

Vína mají nezaměnitelné charakteristické aroma, svěží chuť jižních a lesních plodů s charakteristickou kyselinkou, která provází všechna vína vyrobena z hroznů vinic Valtického okolí.Nahoru
TOPlist